Kto rozsiewa wiatr…

Opublikowano: 13.01.2014 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Kto rozsiewa wiatr…

Energia pozyskiwana z wiatru należy do odnawialnych źródeł energii. Ten sposób wytwarzania prądu nie powoduje zanieczyszczeń powietrza i zmniejsza zależność ludzi od ropy naftowej. Budowanie elektrowni wiatrowych jest działaniem proekologicznym, ale czy chcielibyśmy mieszkać w pobliżu turbin wiatrowych?

W 2004 mieszkańcom Meredith, małej miejscowości w stanie Nowy Jork, przedstawiciele firm energetycznych zaproponowali umieszczenie na ich ziemiach turbin wiatrowych o wysokości około 122 metrów. Za długoterminową dzierżawę ziemi gotowi byli zapłacić od ręki gotówką. Film Laury Israel pokazuje, jak propozycja ta odmieniła życie całej społeczności miasteczka. Część z mieszkańców widziała w inwestycji możliwość pobudzenia gospodarki regionu oraz sposób na wsparcie działań proekologicznych. Inni prognozowali, że wartość ziemi gwałtowanie spadnie. Mieszkańcy martwili się również tym, czy turbiny nie będą miały długofalowego wpływu na ich zdrowie. Naukowcy bowiem udowodnili, że mieszkanie w pobliżu elektrowni wiatrowej nie pozostaje obojętne dla organizmu człowieka. Zarówno hałas jak i migotanie cieni mają negatywny wpływ na zdrowie.

Dokument wzbogacony został wywiadami z mieszkańcami Meredith i Lowville w stanie Nowy Jork, w którym po dyskusjach władze zgodziły się na postawienie turbin wiatrowych. Reżyserka filmu oddaje głos ekspertom w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, radzie miejskiej Meredith. Oprócz przepięknych zdjęć widzowie mogą zobaczyć animacje komputerowe obrazujące działanie elektrowni wiatrowej.

PROBLEM Z PLAYEREM: By obejrzeć film ze strony PutLoker kliknij w "Close Ad and Watch as Free User" a potem w "Start Video Now" (inne okienka zamknij). Jeśli jakikolwiek player nie działa - usuń pliki tymczasowe przeglądarki i uruchom ją ponownie. Jeśli wciąż nie działa - powiadom nas!

NARUSZENIE PRAW AUTORSKICH: Materiał narusza Twoje prawa autorskie? Kliknij TUTAJ!

MODERACJA KOMENTARZY: Na stronie TV WM komentarze dodaje się bez rejestracji ale z moderacją (np. by blokować spamerów). Akceptowane są wszystkie komentarze, które nie łamią regulaminu, bez względu na światopogląd użytkownika. Komentarze są akceptowane hurtem raz dziennie w godzinach porannych. Po dodaniu komentarza może go widzieć jego autor dzięki plikom tymczasowym przeglądarki.

Dodaj komentarz

Ułóż puzzle, by udowodnić, że jesteś człowiekiem a nie spambotem.